WGPX II.


Tak dosud se na soutěži letěly všechny naplánované lety. To nikdo nepamatuje. Celou dobu soutěže je počasí, které umožňuje naprosto nekomplikované létání. Motegi International Championship je vlastně jen soutěž a díky dobrému počasí je dost náročná pro všechny. Dokonce i ti šikovní Žaponci říkají, že jsou unavení. Což je i důvod pro to, že zatím jsem nenapsal nic moc o soutěži.


Loni už jsem popsal, že podstatou soutěžního létání je letět z vybraného místa na definované rozhodčím nebo obráceně. V Motegi se pravidelně schází výběr nejlepších světových pilotů, kteří jsou schopni docilovat výsledků v řádu jednotek metrů nebo centimetrů při letech na vzdálenost několika kilometrů. To je dost neuvěřitelné při létání v horách porostlých neprostupnými lesy v prudkých kopcích nebo bambusovými "hájky".


To také dost zaměstnává nás, mezinárodní rozhodčí, tzv. "observery". Úlohou observera je zaznamenat dosažené výsledky, přičemž je na posádce doprovodného vozidla, zda výsledek se bude měřit během letu balonu nebo potom, a také na pilotovi balonu, zda rozhodčího vezme do koše. To se zde moc neděje, většina pilotů létá sportovními balony, vozí spoustu plynu a zbývá místo jen pro ně. Ještě napíšu něco o výsledcích, ale až poté, co se trochu vyspím, zase vstávám v 5:15. Takže snad ze Soulu během zpáteční cesty :-).

Motegi, 26.11.2005 22:22